رابطه عمل پروتز سینه و شیردهی - مطب دکتر سینا غیاثی حافظی در تهران
۱۷ مهر

با توجه به رواج یافتن عمل پروتز سینه در میان بانوان، سوالات بسیاری در این باره ذهن متقاضیان این عمل را مشغول کرده است. یکی از سوالات رایج در این باره ارتباط میان پروتز سینه و شیردهی است.

بانوانی که قصد مادر شدن دارند و می‌خواهد نوزادشان از شیر مادر تغذیه کنند در مورد این عمل نگرانی‌هایی دارند، که ما قصد داریم در این مطلب درباره این موضوع، اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس با وب‌سایت دکتر غیاثی همراه باشید تا به بسیاری از سوالاتی که در ذهن دارید، پاسخ داده شود.

پروتز سینه و شیردهی چه ارتباطی باهم دارند؟

برای اینکه ارتباط داشتن یا نداشتن پروتز سینه و شیردهی را بدانید، بهتر است بدانید که بافت سینه به چه شکل است تا بهتر موضوع را درک کنید. بافت سینه بانوان از ماهیچه، غدد تولید شیر  ( که بر روی بافت ماهیچه قرار دارند) و چربی ( که دور تا دور بافت غدد شیردهی را پوشانده است) تشکیل شده است.

هنگامی که صحبت از پروتز سینه می‌شود، تصور افراد این است که تمامی این بافت‌ها دچار شکاف و آسیب‌دیدگی خواهند شد. اما این تصور غلطی است. محل قرارگیری پروتز سینه یا روی بافت ماهیچه سینه است و یا زیر آن‌ها و در حین عمل هیچ آسیبی به غدد شیردهی وارد نمی‌شود. اما احتمال بروز برخی مشکلات وجود دارد که در ادامه بطور کامل شرح خواهیم داد.

عمل پروتزسینه - مطب دکتر سینا غیاثی حافظی در تهران

آیا عمل پروتز سینه بر شیردهی مادران تاثیر می‌گذارد؟

  1. بنا به تحقیقات صورت گرفته در صورتی که پروتز مابین بافت ماهیچه و غدد شیردهی قرار گیرد احتمال اینکه به غدد شیردهی و مجاری آن‌ها فشار وارد کرده و دچار اختلال در روند شیردهی شود، وجود دارد.
  2. نحوه و محل برش در این عمل بسیار مهم است و پزشک باید وضعیت بیمار را در نظر بگیرد و از ایجاد برش‌هایی که خطر آسیب رساندن به اعصاب غدد شیردهی یا خود آن‌ها را دارند، اجتناب کند.
  3. جای زخم عمل پروتز سینه می‌تواند در مواد معدودی ایجاد مشکل کند، برای مثال زخم ممکن از تا عمق نفوذ کرده و مجاری شیردهی را دچار مشکل کند.
  4. درعمل پروتز سینه بر روی پستان‌هایی که به طور مادرزادی دچار مشکل رشد بوده‌اند،عمل پروتز سینه و شیردهی ارتباط چندانی باهم نخواهند داشت و مشکل اصلی در شیردهی، مربوط به مشکلات مادرزادی و روند رشد سینه‌ها می‌باشد. اما احتمال اینکه با  این عمل،اختلال بیش‌تر شود، وجود دارد.
  5. امکان اینکه بعد از عمل پروتز سینه، نوک پستان‌ها نسبت به لمس، بسیار حساس و یا دردناک شوند وجود دارد و همین موضوع ممکن است بر روی روند شیردهی مادران تاثیر بگذارد.
  6. در بسیاری از افراد امکان ورم سینه پروتز شده به هنگام شیردهی وجود دارد و همین ورم ممکن است باعث ترشح غیرارادی شیر از پستان‌ها گردد.

عوارض عمل پروتز سینه - مطب دکتر سینا غیاثی حافظی در تهران

چگونه می‌توان از بروز مشکلات پروتز سینه و شیردهی جلوگیری کرد؟

پیش از اقدام به عمل جراحی پروتز سینه، حتما با پزشک متخصص جلسات مشاوره و معاینه داشته باشید و انتظاراتی که از این عمل را دارید به ایشان اطلاع دهید تا بتوانید در مورد نحوه انجام عمل تصمیم درست را بگیرید. دکتر غیاثی درباره پروتز سینه و شیردهی، مشاوره‌ و معاینه جدی انجام می‌دهند تا بیماران را در رابطه با این موضوع به اطمینان کافی برسانند.

همچنین در مطب دکتر غیاثی خدماتی مانند عمل ماموپلاستی و لیپوماتیک نیز ارائه می‌شود.

توجه داشته باشید که به طور معمول عمل شیردهی، حدود یک سال بعد از پروتز سینه می‌تواند انجام بگیرد، پس اگر قصد انجام این عمل را دارید، زمان آن را جوری تنظیم کنید که بعد از بارداری و زایمان، شیردهی در زمان معقول انجام گیرد.

سعی کنید با شروع دوره شیردهی با یک مشاور درارتباط باشید، تجویز داروهای مسکن برای افرادی که درد نوک سینه را تجربه می‌کنند و یا راهکارهایی برای افزایش شیر در افرادی که با اختلال روند تولید شیر مواجه شده‌اند، می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

همچنین ممکن است، نوزاد شما در کنار شیر مادر به مکمل‌های دیگری نیز نیاز داشته باشد پس مشاوره در این‌باره را جدی بگیرید.

در صورتی که عجله‌ای برای انجام عمل پروتز سینه ندارید، توصیه می‌کنیم که انجام عمل را به بعد از دوره زایمان و شیردهی به نوزاد موکول کنید تا عوارض و مشکلات پروتز این عمل را به حداقل برسانید.

شما برای کسب اطلاعات بیش‌تر و رزرو وقت می‌توانید با مطب دکتر غیاثی در تهران تماس حاصل کنید و یا به صورت حضوری برای دریافت مشاوره و معاینات اولیه به مطب ایشان در تهران مراجعه کنید.

این مطلب چه قدر مفید بوده؟

روی ستاره ها برای امتیاز دهی کلیک کنید!

امتیاز متوسط / ۵٫ تعداد امتیازات:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید