چرا جراحی لیپوماتیک صورت محبوبیت زیادی دارد؟

 

 شاید شما نیز تاکنون واژه‌ی لیپوماتیک صورت را شنیده باشید. لیپوماتیک نوعی جراحی است که در رده‌ی عمل‌های زیبایی قرار می‌گیرد. با توجه به شایع شدن انواع روش‌های لاغری، روش لیپوماتیک نیز در سال‌های اخیر طرفداران خاصی پیدا کرده است؛ اما بهتر است بدانید که برای انجام هر گونه عمل جراحی باید به زبده‌ترین متخصصان جراحی مراجعه کرد تا از کیفیت و نتیجه کار مطمئن بود. در این مقاله از وب‌سایت دکتر غیاثی فوق تخصص جراحی پلاستیک در شهر شیراز به بررسی نحوه انجام لیپوماتیک صورت می‌پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

لیپوماتیک به چه معناست؟

در سال‌های اخیر با توجه به تغییر شیوه‌ی زندگی، چاقی و اضافه وزن به مشکلی شایع و دردسرساز میان افراد مختلف تبدیل شده است. در این میان بسیاری از افراد سعی در متعادل نگه داشتن وزن خود و حفظ سلامتی بدنشان دارند؛ اما ممکن است فردی پس از تلاش‌های بسیار، رژیم‌های غذایی سخت و ورزش‌های سنگین و مداوم، باز هم به نتیجه دلخواه خود نرسد و همواره از وجود چربی‌های موضعی در بدن خود ناراضی باشد. در زمانی که با وجود ورزش و رژیم غذایی صحیح، همچنان چربی‌های موضعی از بین نمی‌روند، بحث عمل جراحی به میان می‌رسد. عمل‌های جراحی زیبایی نیز از چندین سا‌ل‌ گذشته، رواج بسیار زیادی داشته است و بسیاری از افراد برای رسیدن به سایز و شکل دلخواه خود، به عمل‌های جراحی پلاستیک روی می‌آورند.

از جمله عمل‌های جراحی زیبایی، لیپوماتیک (Lipomatic) یا به عبارتی پیکرتراشی نام دارد. پسوند لیپو در واقع به معنای چربی است. هدف از جراحی لیپوماتیک، حذف چربی‌های موضعی از نقاط مختلف بدن است. بهتر است بدانید که جراحی لیپوماتیک، تأثیری بر کاهش وزن ندارد و تنها برای کاهش سایز استفاده می‌شود. نکته جالب در عمل جراحی لیپوماتیک، بی‌نیاز بودن این‌گونه جراحی به بیهوشی کامل فرد است. در لیپوماتیکِ اندام‌های مختلف مانند لیپوماتیک صورت، تنها در نقطه مورد نظر بیهوشی موضعی اعمال شده و چربی‌ها به طور کامل خارج می‌شوند. متخصص جراح می‌تواند با استفاده از دستگاه لیپوماتیک چربی‌های خارج شده را در مخزنی نگه‌داری کرده و از آن چربی برای حجم دهی به دیگر نقاط بدن استفاده کند. از جمله مواردی که می‌توان از این‌گونه چربی‌ها در آن استفاده کرد، از بین بردن چین و چروک صورت می‌باشد.

معایب لیپوماتیک صورت - مطب دکتر غیاثی در تهران

تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن

 از دیگر راه‌های لاغری موضعی، لیپوساکشن می‌باشد. لیپوساکشن نیز مانند لیپوماتیک به عنوان روشی برای تخلیه‌ی موضعی چربی‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در سال‌های اخیر روش لیپوماتیک از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده است. در این قسمت به بررسی تفاوت‌های عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن خواهیم پرداخت و دلیل برتری لیپوماتیک بر لیپوساکشن را بیان خواهیم کرد.

1- نحوه تخلیه‌ی چربی

اولین تفاوتی که میان این دو روش وجود دارد این است که در لیپوماتیک، چربی‌ها با حرکات ارتعاشی لوله منصوب به کانولا، تخریب و سپس تخلیه می‌شوند؛ ولی در لیپوساکشن چربی‌ها با استفاده از حرارت از بین می‌روند. به همین دلیل در لیپوساکشن، چربی‌های تخلیه شده به دلیل آسیب‌دیدگی بافت چربی بر اثر سوزانده شدن مقاومت و ماندگاری کمتری دارند و برای استفاده‌ی دوباره مناسب نمی‌باشند. ولی در لیپوماتیک، چربی‌های تخلیه شده در محفظه‌ای ذخیره شده و پس از تصفیه و جداسازی ناخالصی‌ها، برای استفاده در دیگر نواحی بدن به منظور حجم دهی آماده می‌شوند. به همین دلیل استفاده از روش لیپوماتیک از محبوبیتی بسیار بیشتر برخوردار است.

2- ایمنی بیشتر لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن

همان‌طور که گفتیم، دستگاه لیپوساکشن با استفاده از ارتعاشات لوله کانولا چربی‌ها را تخریب و تخلیه می‌کند. در صورتی که این کار در لیپوساکشن توسط حرارت انجام می‌شود. در لیپوساکشن به دلیل استفاده از حرارت، امکان آسیب رسیدن به پوست و سوختگی آن وجود دارد. به همین دلیل عمل لیپوماتیک به مراتب از ایمنی بیشتری برخوردار است و کم‌خطرتر است.

3- زمان عمل

هر دو نوع عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک، در اتاق عمل بیمارستان انجام می‌شوند. ولی زمان عمل در این دو متفاوت است. عمل لیپوماتیک به طور میانگین بین 1 تا 4 ساعت به طول می‌انجامد، در صورتی که عمل لیپوساکشن می‌تواند بین 1 تا 6 ساعت طول بکشد.

4- دوران نقاهت پس از عمل

از دیگر تفاوت‌های میان عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن، دوران نقاهت پس از عمل است. دوران نقاهت پس از عمل لیپوساکشن می‌تواند از چند روز تا یک هفته باشد، در صورتی که دوران نقاهت پس از عمل لیپوماتیک بین چند روز تا یک ساعت است. این عامل نیز از دیگر عواملِ برتریِ روش لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن است.

5- استفاده از گن پس از عمل

معمولاً پس از جراحی‌های تخلیه چربی موضعی، توصیه می‌شود که بیمار تا چند روز از گن مخصوص برای خارج شدن ترشحات چربی استفاده کند. مدت زمان استفاده از گن نیز می‌تواند بسته به نوع عمل متفاوت باشد. استفاده از گن پس از عمل لیپوماتیک حدود 2 تا 4 هفته است. در صورتی که این زمان برای عمل لیپوساکشن به 3 تا 24 هفته افزایش پیدا می‌کند.

لیپوماتیک صورت - مطب دکتر غیاثی در تهران

مزایای روش لیپوماتیک و لیپوساکشن

حال که تفاوت‌های میان دو روش لیپوماتیک و لیپوساکشن را بیان کردیم، به وضوح مشاهده شد که روش لیپوماتیک از برتری بیشتری نسبت به لیپوساکشن برخوردار است. با این وجود، استفاده از لیپوساکشن در برخی نقاط نسبت به لیپوماتیک بهتر است. در ادامه به معرفی مزایای هر یک از این دو روش می‌پردازیم.

مزایای لیپوساکشن

با وجود برتری روش لیپوماتیک به لیپوساکشن، استفاده از لیپوساکشن در بعضی از نقاط بدن مناسب‌تر است. از جمله این نقاط، نواحی کوچک مانند غبغب و سینه است که بهتر است عمل جراحی در آن‌ها بدون ارتعاش انجام شود. علاوه بر این، لیپوساکشن به منظور درمان بعضی بیماری‌ها مانند تعرق بیش از حد زیر بغل و یا تومور چربی خوش‌خیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای لیپوماتیک

– در استفاده از عمل لیپوماتیک، نیازی به بیهوشی نیست و تخلیه‌ی چربی تنها با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

– استفاده از روش ارتعاشی، ایمنی بیشتری نسبت به روش حرارتی دارد.

– دوران نقاهت پس از عمل لیپوماتیک بسیار کمتر است.

– لایه چربی زیر پوست پس از عمل لیپوماتیک از یکنواختی بیشتری برخوردار است.

– در عمل لیپوماتیک آسیبی به رگ‌های خونی و بافت‌های ماهیچه‌ای وارد نمی‌شود.

انواع لیپوماتیک

حال که درباره عمل جراحی لیپوماتیک و تفاوت آن با لیپوساکشن صحبت کردیم، بهتر است به معرفی و بررسی انواع لیپوماتیک بپردازیم:

1- لیپوماتیک شکم

بسیاری از افراد با اینکه رژیم غذایی صحیحی را دنبال می‌کنند و برنامه‌ی ورزشی منظمی دارند، هنگامی که ورزش را رها می‌کنند متوجه می‌شوند که چربی‌های شکم و پهلوهایشان باز می‌گردد. لیپوماتیک شکم روشی مناسب برای تخلیه‌ی چربی‌های ناحیه شکم است که رشد چربی در این ناحیه را نیز پس از عمل کند می‌کند.

2- لیپوماتیک صورت و غبغب

غبغب یا چربی زیر چانه زمانی ایجاد می‌شود که چربی‌های اطراف صورت و گردن به مرور زمان انباشته می‌شوند و در نتیجه پوست گردن حالتی کشیده پیدا می‌کند. داشتن غبغب در بسیاری از افراد ربطی به وزن یا حتی سن آنان ندارد. در بسیاری از افراد نیز غبغب به دلایل ژنتیکی ظاهر می‌شود. با استفاده از لیپوماتیک صورت و غبغب، می‌توان چربی‌های اطراف صورت و گردن را از بین برد و زیبایی صورت را بدان بازگرداند.

مزایای لیپوماتیک صورت - مطب دکتر غیاثی در تهران

3- لیپوماتیک بازو

با استفاده از لیپوماتیک بازو نیز می‌توان چربی‌های انباشته شده در ناحیه بازو را حذف کرد که موجب لیفت بازو و در نهایت خوش فرم شدن آن خواهد شد. مناسب‌ترین افراد برای لیپوماتیک بازو، افرادی هستند که وزنی ایده‌آل دارند ولی از فرم و شکلِ افتادگی بازوهای خود راضی نیستند. همچنین افراد سالم و غیر سیگاری می‌توانند بهترین نتیجه را از لیپوماتیک بازو بگیرند.

4- لیپوماتیک ران

چربی ران‌ها نیز از دیگر مواردی است که باعث آزردگی و نارضایتی بسیاری از افراد از ظاهر خود می‌شود. با استفاده از عمل لیپوماتیک ران، می‌توان یک تا چند سانت از چربی‌های این ناحیه را حذف کرد که باعث خوش‌فرم شدن این ناحیه خواهد شد. لیپوماتیک ران می‌تواند برای افرادی که هنگام راه رفتن قسمت داخلی ران‌هایشان به هم برخورد می‌کند مناسب باشد.

خطرات و مضرات لیپوماتیک صورت

از جمله محبوب‌ترین جراحی‌های لاغری، جراحی لیپوماتیک صورت می‌باشد. دلیل محبوبیت این روش در این است که صورت از جمله اعضایی است که بسیار تحت تأثیر چاقی یا لاغری فرد قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد می‌توانند با دنبال کردن رژیم‌های غذایی و ورزش کردن، سایز خود را کم کنند و چربی‌های اضافه را بسوزانند؛ اما گاهی چربی‌های صورت حتی با ورزش و رژیم‌های غذایی نیز از بین نمی‌رود. در این شرایط است که احتمالاً به دنبال لیپوماتیک صورت خواهید رفت. زمان این عمل حدود 1 ساعت است و در آن تنها بیهوشی موضعی انجام می‌گیرد. لیپوماتیک صورت به طور کلی از پیچیدگی کمتری نسبت به لیپوماتیک دیگر اعضای بدن برخوردار است.

با وجود مزایای بسیارِ عمل لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌ها، این عمل نیز بی‌خطر نیست و بهتر از پیش از اینکه تصمیم خود را بگیرید، به طور کامل از خطرهای آن آگاه باشید. در لیپوماتیک صورت امکان بروز خون‌ریزی، عفونت، ایجاد زخم یا حتی آسیب رسیدن به عصب و بی‌حس شدن بخش‌هایی از صورت وجود دارد؛ اما بهتر است بدانید که پزشک متخصص شما می‌تواند با توصیه‌های خود و تجویز داروهای مناسب تا حد زیادی از عوارض و خطرهای لیپوماتیک صورت را کاهش دهد. اگر به دنبال پزشکی متبحر در زمینه جراحی پلاستیک و لیپوماتیک صورت هستید، می‌توانید به مطب دکتر سینا غیاثی در تهران مراجعه کنید.

آیا لیپوماتیک صورت در جوان‌سازی صورت تأثیر دارد؟

از جمله دلایلی که باعث گرایش بسیاری از افراد به لیپوماتیک صورت می‌شود، جوان‌سازی پوست می‌باشد. با افزایش سن و کاهش تحرک، چربی‌های اطراف صورت و گردن و همچنین غبغب افزایش پیدا می‌کند. در این زمان، هنگامی که ورزش و رژیم‌های غذایی تأثیری بر کاهش چربی پوست ندارند، عمل لیپوماتیک صورت می‌تواند به تخلیه چربی‌ها و در نتیجه شادابی، جوان‌سازی و طراوت و تازگی پوست کمک به سزایی کند.

 لیپوماتیک صورت - مطب دکتر غیاثی حافظی در تهران

لیپوماتیک صورت و گردن برای چه کسانی مناسب است؟

در عمل جراحی لیپوماتیک، اگر بیمار شرایط خوبی را دارا باشد، نتیجه‌ی بهتری را نیز از عمل خواهد گرفت. به طور کلی کاندیداهای مناسب برای عمل لیپوماتیک صورت بهتر است شرایط زیر را دارا باشند:

– افرادی که دارای چربی زیاد در ناحیه اطراف صورت، گردن و غبغب هستند.

– از لحاظ سلامت در شرایط مناسبی باشند.

– پوست آن‌ها قابلیت ارتجاعی خوبی داشته باشد.

– افرادی که در دیگر اندام‌های خود نیز چربی موضعی داشته باشند.

دوره نقاهت پس از لیپوماتیک صورت و گردن

همان‌طور در قسمت مزایای لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن گفتیم، لیپوماتیک دارای دوره نقاهت به مراتب کمتری است. دوره نقاهت برای هر بیمار بسته به شرایط او متفاوت است، ولی به طور میانگین، دوره ریکاوری برای لیپوماتیک صورت 2 الی 4 روز است و بیمار پس از آن می‌تواند انجام فعالیت‌های روزانه خود بپردازد. البته باید به این نکته توجه داشت که بعضی افراد همراه با عمل لیپوماتیک، عمل‌های دیگری مانند لیفت صورت نیز انجام می‌دهند؛ که در این صورت طول دوره نقاهت نیز افزایش پیدا می‌کند. نکته‌ای که باید در دوران ریکاوری به آن توجه داشت این است که افزایش وزن در این دوران می‌تواند باعث رشد بیشتر سلول‌های چربی شود. به همین دلیل داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب نیز در گرفتن بهترین نتیجه از لیپوماتیک تأثیری قابل توجه دارد.

تأثیر قابلیت ارتجاعی پوست بر نتیجه‌ی لیپوماتیک

قابلیت ارتجاعی پوست بدین معنی است که پوست می‌تواند با تغیر حجم بافت‌های زیرین خود، از خود قابلیت انعطاف‌پذیری نشان داده و سازش خود را با وضعیت جدید افزایش دهد. از جمله فاکتور‌های مهم در نتیجه‌گیری موفقیت‌آمیز پس از عمل لیپوماتیک، کیفیت پوست، سالم بودن آن و همچنین قابلیت ارتجاعی آن است. اگر پوست فرد قابلیت ارتجاعی مناسبی داشته باشد، می‌توان پس از عمل به راحتی فرم جدید صورت و گردن را مشاهده کرد؛ اما اگر پوست شخصی قابلیت انعطاف‌پذیری کافی نداشته باشد، به احتمال زیاد به عمل‌های دیگری مانند لیفت صورت و گردن نیز نیاز خواهد داشت تا بتوان نتایج لیپوماتیک را به خوبی مشاهده کرد.

لیپوماتیک صورت - مطب دکتر غیاثی در شهر تهران

کلام آخر

با توجه به آنچه گفته شد، از جمله روش‌های مناسب، کم‌هزینه و بی‌خطر برای تخلیه و از بین بردن چربی‌های موضعی در نقاط مختلف بدن استفاده از روش لیپوماتیک است. از انواع لیپوماتیک می‌توان لیپوماتیک بازو، ران، صورت و شکم را نام برد. از میان انواع لیپوماتیک، لیپوماتیک صورت از محبوبیت بالایی برخوردار است. با انجام لیپوماتیک غبغب و صورت می‌توان طراوت و شادابی پوست را به آن بازگرداند. اگر برای انجام لیپوماتیک به مشورت نیاز دارید، می‌توانید با مطب دکتر سینا غیاثی فوق تخصص جراحی پلاستیک در ارتباط باشید.

1 Points


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *