آیا جراحی بینی درد دارد؟

 

آیا جراحی بینی درد دارد؟ این اولین سوال تمام افرادی است که خواهان انجام جراحی بینی‌ هستند. یکی از پرطرفدار‌ترین عمل‌های زیبایی، جراحی بینی است. در حال حاضر مردان و زنان زیادی متقاضی این عمل زیبایی هستند. بینی یکی از اجزای مهم و اساسی صورت در زیبایی است. شکل ظاهری بینی تاثیر زیادی در زیبایی شما دارد. علاوه بر زیبایی، بینی وظیفه اکسیژن‌رسانی به بدن را بر عهده دارد. عمل جراحی زیبایی بینی را در اصطلاح رینوپلاستی می‌گویند.

تیغه بینی به صورت طبیعی در خط وسط صورت قرار دارد و انحراف در آن باعث بسته شدن یا سخت شدن راه تنفس می‌شود. جراحی بینی می‌تواند به دو روش باز و بسته انجام شود، در جراحی بینی به روش باز، پزشک به تمام اجزای داخل بینی دسترسی کامل دارد و می‌تواند عمل را بدون نیاز به تمرکز بالا انجام دهد. در جراحی بینی به روش بسته، جراح باید تمرکز بیشتری داشته باشد، چرا که در این نوع عمل تنها یک برش کوچک بر روی لبه داخلی بینی ایجاد می‌شود. آیا جراحی بینی درد دارد؟ پاسخ به این سوال نیاز به دانستن تخصص، شرایط و نوع عمل شما دارد. برای دریافت مشاوره می‌توانید به مطب دکتر غیاثی فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران مراجعه کنید.

نکات ضروری در مورد جراحی بینی که باید بدانید!

عمل جراحی بینی با دو روش استفاده از بی‌هوشی عمومی و بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. استفاده از بی‌هوشی یا بی‌حسی به شرایط شما و انتخاب پزشک بستگی دارد. اگر بینی شما نیاز به تغییرات زیادی نداشته باشد، استفاده از روش بی‌حسی منطقی‌تر خواهد بود. در مواقعی از روش بیهوشی استفاده می‌شود که بینی بیمار تغییرات زیادی نیاز داشته باشد.

در حال حاضر با استفاده از متد‌ها و روش‌های جدید دیگر احتمال بروز مشکلاتی از قبیل بد شکلی و بد فرمی در بینی وجود ندارد و می‌توان گفت نزدیک به 99 درصد عمل‌های بینی با موفقیت انجام می‌شوند.

– در جراحی بینی نیازی به بستری بودن بیمار بعد از عمل نخواهد بود و بیمار می‌تواند در همان بعد از ظهر عمل، مرخص شود.

– در پایان عمل برای داخل بینی از پانسمان‌های چرب استفاده می‌شود. این پانسمان‌ها باید ظرف مدت 2 الی 3 روز از بینی خارج شوند.

– در پایان عمل بر روی بینی آتل گچی یا پلاستیکی کار گذاشته می‌شود. این آتل باید ظرف مدت 7 الی 10 روز بعد از عمل از روی بینی برداشته شود.

ساختمان کلی بینی

بینی از پوست، گوشت و همچنین غضروف تشکیل شده است. پوست بینی یکی از مهم‌ترین اجزایی است که در زیبایی بینی نقش دارد. هر چه پوست بینی نازک‌تر و انعطاف بیشتری داشته باشد، دست پزشک برای انجام عمل باز‌تر خواهد بود. بینی‌های استخوانی به دلیل فرم و شکل ظاهری خود، پوستی انعطاف‌پذیر و نازک‌تر دارند. بینی‌های گوشتی، پوستی به مراتب ضخیم‌تر و قابلیت ارتجاع کمتر نسبت به بینی‌های استخوانی دارند.

تفاوت جراحی بینی گوشی و بینی استخوانی

عمل جراحی بینی استخوانی

به صورت معمول جراحی بینی در بینی‌های استخوانی به دلیل ناهنجاری در غضروف‌ها بینی انجام می‌شود. به دلیل وجود غضروف زیاد در این مدل از بینی‌ها فرآیند عمل به راحتی انجام می‌شود. پزشک با کم کردن حجم غضروف می‌تواند فرم مناسب را به بینی شما بدهد.

عمل جراحی بینی گوشتی

به دلیل عدم وجود غضروف در این مدل از بینی‌ها، پزشک جراح مجبور است یک پایه غضروف مناسب برای بینی گوشتی بسازد. این بافت غضروفی را معمولاً جراح از یک قسمت دیگر بینی بر‌می‌دارد و به قسمت مورد نظر انتقال می‌دهد. به این صورت می‌توان توضیح داد که بافت بینی در یک قسمت کاهش می‌یابد و در قسمت دیگر افزایش می‌یابد. اگر فرآیند ساخت غضروف از بینی به درستی انجام نشود، جراح در برخی موارد از بافت گوش استفاده می‌کند. در کل می‌توان گفت عمل بینی گوشتی سخت‌تر از عمل بینی استخوانی است. حال شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که آیا جراحی بینی درد دارد؟ در ادامه مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

آیا جراحی بینی درد دارد - مطب دکتر سینا غیاثی در شهر تهران

عمل جراحی بینی با لیزر، فریب یا واقعیت

انجام عمل بینی با لیزر بدون نیاز به جراحی، مبحث داغی است که امروزه بسیار درباره آن شنیده‌ایم. برخی از مراکز ادعا می‌کنند که این عمل را بدون جراحی و تنها با لیزر و بدون خونریزی انجام می‌دهند. تمام ما می‌دانیم که امروزه لیزر در پزشکی بسیار پرکاربرد شده است و در بسیاری از عمل‌های زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمل جراحی بینی با لیزر، تنها یک فریب تبلیغاتی است.

کوچک کردن بینی گوشتی با لیزر به چه صورت است؟

این روش تنها یک عمل ساده است که با استفاده از لیزر، بخش‌های از پوست بینی را تیره‌تر می‌کنند تا بینی کوچک‌تر به نظر برسد. نوعی دیگر استفاده از لیزر وجود دارد که مقداری از چربی موجود در بینی توسط لیزر از بین می‌رود و باعث می‌شود بینی کم حجم‌تر شود. از لیزر برای کوچک کردن بینی گوشتی استفاده می‌شود اما برای ترمیم و تغییر در اندازه استخوان بینی نمی‌توان از لیزر استفاده کرد. از لیزر می‌توان برای ترمیم بافت‌های ناقص شده در اثر بیماری‌ها مانند سرطان استفاده کرد یا در مواقعی که بر اثر تصادف، صورت و بینی دچار بد فرمی شده است.

در چه شرایطی می‌توان از لیزر برای جراحی بینی استفاده کرد؟

– عدم وجود لخته خونی در بافت پوست منطقه مورد نظر

– دارا بودن شرایط جسمی و روانی مناسب

– انجام دادن آزمایشات لازم و ضروری

– سن مناسب بیمار برای انجام عمل لیزر

– بیمار قبلا پوست خود را برنزه نکرده باشد.

به عنوان نکته پایانی در مورد مبحث استفاده از لیزر در جراحی بینی، استفاده کردن یا نکردن از لیزر به عنوان روش درمانی به مواردی از قبیل نوع عمل، شرایط بیمار و همچنین به پیشنهاد پزشک شما بستگی دارد. پس نیازی نیست در مورد روش عمل زیاد حساس باشید پزشک جراح با توجه به شرایط شما روشی مناسب را پیشنهاد می‌دهد. در ادامه به برخی از سؤالات متداول بیماران پاسخ خواهیم داد سؤالاتی مانند این که آیا جراحی بینی درد دارد؟ با ما همراه باشید.

جراحی بینی - مطب دکتر غیاثی در تهران

مهم‌ترین سوالات در زمینه جراحی بینی

آیا وضیعت روحی بیمار در عمل جراحی تاثیر گذار است؟

برخی از بیماران به دلیل مشکلات روحی روانی و همچنین تحت تاثیر دیگر افراد با توجه به نتیجه رضایت‌بخش عمل، از عمل بینی خود راضی نیستند. کسی که برای جراحی بینی مراجعه می‌کند باید اطلاعات کافی از روند عمل و نتیجه عمل داشته باشد. فردی که تحت عمل جراحی بینی قرار می‌گیرد باید بداند که بعد از عمل بینی، نباید انتظار تغییر شگفت‌انگیزی در روابط اجتماعی‌اش داشته باشد. شخص مراجعه کننده برای عمل بینی در صورتی از نتیجه عمل راضی خواهد بود که عمل بینی را بری خشنودی خود انجام داده باشد.

سن مجاز برای انجام عمل بینی

اغلب افرادی که خواهان انجام عمل جراحی بینی هستند از شرایط سنی عمل سوال می‌کنند. به صورت کلی دختران در سن 15 سالگی به بعد و پسران از سن 17 سالگی به بعد می‌توانند عمل جراحی بینی انجام دهند. توجه داشته باشید این شرایط سنی در صورتی مورد قبول است که فرد رشد کامل جسمی داشته باشد.

همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه لیپوماتیک ران و ماموپلاستی را در وب‌سایت دکتر غیاثی مطالعه کنید.

آیا جراحی بینی درد دارد؟

اگر این سوال به بخش بعد از عمل مربوط باشد، می‌توان گفت اگر علت درد سنگینی پانسمان باشد، با خوردن مسکن‌ها این درد از بین خواهد رفت. این نوع درد معمولاً در ناحیه صورت و پیشانی احساس می‌شود.

چه مدت بعد از عمل می‌توان نتیجه عمل را دید؟

بعد از گذشت چند ماه از عمل می‌توان درباره کیفیت عمل و نتیجه صحبت کرد. به خاطر داشته باشید که برای اظهار نظر نهایی در مورد عمل حداقل باید 2 سال از زمان عمل گذشته باشد تا بتوان نظر نهایی در مورد عمل داد. برخی از افراد وسواسی تنها با گذشت چند هفته از عمل با نگاهی موشکافانه، ساعت‌ها جلوی‌ آینه، بینی عمل کرده خود را بررسی می‌کنند. نکته جالب در مورد این افراد این است که این نگاه موشکافانه تنها معطوف به بینی است و هیچ نگاهی به دیگر اجزای صورت خود ندارد.

آیا جراحی بینی درد دارد - مطب دکتر غیاثی در شهر تهران

آیا استفاده از لیزر در عمل جراحی بینی ضرورت دارد؟

اگر عمل جراحی بینی حساس باشد، مانند جراحی‌های ظریف داخل بینی، استفاده از لیزر می‌تواند در نتیجه اثر بخش باشد. استفاده از لیزر در این نوع عمل‌ها باعث کم شدن خونریزی در بینی ‌می‌شود. باید بدانید نتیجه نهایی عمل به استفاده از لیزر وابسته نیست، موارد مهم‌تری از قبیل تجربه پزشک، شرایط عمل و همچنین نوع عمل وجود دارد.

آیا بعد از عمل برشی بر روی بینی به جا می‌ماند؟

لازم است بدانید که عمل جراحی بینی به دو صورت باز و بسته انجام می‌شود در روش جراحی بسته تنها یک برش در ورودی بینی ایجاد می‌شود که بعد از مدتی این برش به کلی از بین می‌رود. در روش باز از بین رفتن جای بخیه‌ها به تخصص و مهارت جراح بستگی دارد، اگر عمل جراحی بینی خود را پیش پزشک جراح باتجربه‌ای انجام داده باشید، نیازی نیست نگران باقی ماندن جای بخیه بر روی بینی خود باشید. برای دریافت وقت مشاوره از دکتر غیاثی فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران می‌توانید به صورت تلفنی با مطب ایشان در ارتباط باشید.

آیا در صورت داشتن مشکلات تنفسی می‌توان جراحی زیبایی بینی انجام داد؟

در صورتی که شما در جلسه مشاوره از وجود مشکل تنفسی با پزشک خود صحبت کرده باشید و پزشک تمام آزمایشات قبل از عمل و حین عمل را بر روی شما انجام داده باشد، ‌می‌توانید عمل را بدون دردسر انجام دهید.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی

اگر می‌خواهید عمل جراحی بینی موفقیت‌آمیزی داشته باشید و بینی شما بعد از عمل به سرعت بهبود پیدا کند، حتماً به موارد توضیح داده شده در ادامه مقاله توجه کنید.

تورم پس از عمل

ساده‌ترین عمل‌ها هم در محل عمل دچار تورم می‌شوند. عمل جراحی بینی هم از این قاعده پیروی می‌کند. وجود مقداری تورم در اطراف بینی طبیعی و دور از انتظار نیست. میزان این تورم به نوع بینی و نوع عمل بستگی دارد، اگر عمل انجام شده طولانی و دارای تغییرات زیاد باشد، این تورم‌ها بیشتر خواهد بود.

خونریزی پس از عمل جراحی بینی

معمولاً خونریزی بعد از عمل به ندرت و در موارد بسیار نادر اتفاق می‌افتد. ممکن است در شرایطی بیمار دچار خونریزی شدیدی در حین عمل یا بعد از عمل شود که نیاز به مراجعه به اورژانس داشته باشد. یکی از دلایل اصلی خون‌ریزی را می‌توان بالا رفتن فشارخون دانست.

آیا جراحی بینی درد دارد - مطب دکتر غیاثی در تهران

درد بعد از عمل جراحی بینی

معمولاً افرادی که نیاز به جراحی بینی پیدا می‌کنند، سؤالاتی گوناگونی در ذهن آن‌ها نقش می‌بندد. اولین سوال این دسته از افراد این است که آیا جراحی بینی درد دارد؟ اگر از روش بیهوشی برای عمل استفاده شود، شما در حین عمل هیچگونه احساسی نخواهید داشت، شما کاملاً بی‌هوش هستید و هیچگونه دردی را احساس نخواهید کرد. اگر از روش بی‌حسی موضعی برای انجام عمل جراحی بینی استفاده شود، فقط همان نقطه مورد نظر پزشک بی‌حس شده که در این روش جراحی هم شما هیچگونه دردی احساس نخواهید کرد. معمولاً بعد از عمل کمی درد در قسمت پیشانی و بینی احساس خواهید کرد که این درد با خوردن قرص‌های مسکن رفع خواهد شد. امیدواریم توانسته باشید به پاسخ این سوال که آیا جراحی بینی درد دارد یا خیر رسیده باشید.

چسب بعد از عمل جراحی بینی

یکی از تأثیرگذارترین مراقبت‌های بعد از عمل، استفاده از چسب بینی است. معمولاً استفاده از چسب بینی به منظور کاهش تورم و شکل‌دهی بینی استفاده می‌شود. در دو هفته ابتدایی بعد از عمل از چسب برای کاهش تورم و همچنین شکل‌دهی مناسب بینی استفاده می‌شود. پس از این زمان از چسب فقط برای کاهش تورم استفاده می‌شود.

زمان مناسب برای تعویض چسب بینی

به صورت معمول پس از گذشت چند روز الی یک هفته چسب بینی باید عوض شود. در تعویض چسب بینی باید توجه داشته باشید که پوست ناحیه بینی باید با آب ولرم و صابون به خوبی شسته شود تا پوست عاری از هرگونه چربی باشد. پس از خشک کردن پوست به صورت کامل می‌توانید چسب را در محل مورد نظر بچسبانید.

برداشتن چسب بینی

نحوه برداشتن چسب بینی به این صورت است که باید از هر دو دست استفاده کنید. ابتدا توسط یک دست چسب را گرفته و با دست دیگر پوست را در جای خود نگه دارید. چسب را به آرامی از روی بینی بردارید. توجه داشته باشید در صورتی که پوست صورت هنگام برداشتن کشیده شود، به مرور زمان این کشیدگی باعث ایجاد بافت اضافه در زیر پوست می‌شود. پس لازم است تا جایی که می‌توانید از کشیدگی پوست بینی در هنگام برداشتن چسب جلوگیری کنید. با رعایت کردن نکات پس از جراحی بینی، از مشکلاتی که در آینده ممکن است رخ دهد جلوگیری خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا پاسخ سوالات متداول در زمینه جراحی بینی مانند آیا جراحی بینی درد دارد یا خیر، را به شما بدهیم تا با آگاهی کامل برای جراحی بینی اقدام کنید. توجه داشته باشید که انتخاب یک پزشک متعهد و حاذق در زمینه جراحی بینی می‌تواند در نتیجه عمل بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.

1 Points


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *