رینوپلاستی ثانویه ومعایب آن - مطب دکتر سینا غیاثی حافظی مطب دکتر غیاثی پروتز سینه بعد از سرطان در مطب دکتر سینا غیاثی
۰۸ مهر

بعضی از افرادی که عمل رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند؛ بعد از اتمام کار و بهبودی کامل از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و یا مشکلات تنفسی برایشان پیش می‌آید. این افراد متقاضیان عمل جراحی رینوپلاستی ثانویه یا همان جراحی ترمیمی بینی هستند.

این عمل که به مراتب سخت‌تر و پیچیده‌تر از عمل جراحی بینی اولیه است، نیاز به مهارت و تجربه بالای پزشک جراح دارد. وب‌سایت دکتر غیاثی متخصص جراحی زیبایی، که یکی از بهترین‌ جراحان این عمل، در تهران هستند، قصد دارد در این مقاله توضیحاتی در رابطه با رینوپلاستی ثانویه ارائه دهد، پس اگر شما نیز قصد عمل مجدد بینی خود را دارید در این مقاله با ما همراه باشید.

منظور از جراحی ترمیمی بینی یا رینوپلاستی ثانویه چیست؟

رینوپلاستی ثانویه به عملی گفته می‌شود، که بر روی بینی افراد ناراضی از عمل رینوپلاستی اولیه، انجام می‌گیرد. نارضایتی بیمار می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله ظاهر بد شکل، مشکلات تنفسی و یا وسواس بیش‌ از حد باشد. اما در اکثر مواقع مشکل از عملکرد جراح در حین عمل بوده است، و از آنجایی که احتمال خطا در عمل رینوپلاستی برای مجرب‌ترین جراحان نیز وجود دارد (هرچند درصد کمی) نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. و احتمال ایجاد مشکل وجود دارد. عمل رینوپلاستی ثانویه برای رفع مشکلات ایجاد شده در عمل اول صورت می‌گیرد.

در دسته‌ای از از بیماران، مشکلات عمل اولیه ممکن است بسیار جزئی باشند و در حالت کلی بیمار از نتیجه عمل خود راضی است و فقط برای رفع مشکل کوچکی مانند: نامتقارنی ناچیز سوراخ‌های بینی یا برآمدگی‌های کوچک، اقدام به عمل رینوپلاستی ثانویه می‌کند.

عمل رینوپلاستی ثانویه - مطب دکتر سینا غیاثی حافظی

اما دسته دیگری از بیماران به شدت از از عمل اولیه رینوپلاستی خود ناراضی هستند و معمولا برای انجام رینوپلاستی ثانویه به جراح دیگری مراجعه می‌کنند. در این نوع مشکلات که بیش‌تر به علت برش‌های نادرست جراح یا برداشت بیش از حد غضروف و استخوان بینی ایجاد می‌شوند، برای بازسازی مجدد، از غضروف گوش بیمار استفاده می‌شود. عمل رینوپلاستی ثانویه، از آنجایی که بافت بینی به دلیل جراحی اولیه چسبندگی دارد و خون‌رسانی به درستی انجام نمی‌گیرد، بسیار حساس‌تر و سخت‌تر خواهد بود و نیاز به زمان و دقت بیش‌تری دارد.

رینوپلاستی ثانویه چه مشکلاتی را می‌تواند برطرف کند؟

همانطور که گفته شد رینوپلاستی ثانویه عملی با ریسک بالا است و جراح بعد از بررسی دقیق عکس‌ها و وضعیت بیمار، ممکن است در صورت ضعیف بودن و یا کافی نبودن بافت بینی از عمل مجدد اجتناب کند. ولی در حالت کلی اگر وضعیت بیمار به گونه‌ای باشد که بتوان کاری برای آن انجام داد، با رینوپلاستی ثانویه می‌توان مشکلاتی را از قبیل موارد زیر، برطرف کرد:

-قوز بیش از حد بینی

-برآمدگی‌هایی که بعد از گذر یک سال برطرف نشده‌اند

-افتادگی نوک بینی

-کوتاهی بیش ‌از حد نوک بینی

-بدفرمی و بالا بودن بیش از حد نوک بینی یا همان مدل خوکی

-گشادی حفره‌های بینی یا نامتقارن بودن آن‌ها

-برجستگی نوک بینی

توجه به این نکته الزامی است که در صورتی عمل رینوپلاستی ثانویه قابل انجام است، که یک سال از عمل قبلی شما گذشته باشد. زیرا برای اینکه بینی تحت عمل قرار گرفته بطور کامل ترمیم شده و پوست آن به استخوان اتصال یابد، حداقل یک سال زمان نیاز است.

رینوپلاستی ثانویه و خطرات آن - مطب دکتر سینا غیاثی حافظی

عوارض و دوره بهبودی رینوپلاستی ثانویه           

عمل رینوپلاستی اگر بسیار جزئی و خفیف باشد هیچ گونه عوارض شدیدی نخواهد داشت و بهبودی به سرعت حاصل خواهد شد. اما در مورد رینوپلاستی بر روی بینی‌هایی که مشکلات عمده داشته‌اند، اینطور نبوده و دوره بهبودی، مانند عمل رینوپلاستی اولیه و یا به احتمال زیاد بیش‌تر از آن خواهد بود. و عوارض آن نیز مشابه عمل رینوپلاستی اولیه شامل موارد زیر می‌شود:

-درد و ناراحتی در هفته اول پس از عمل

-احساس گرفتگی و یا عفونت سینوسی در صورت و بینی

-تورم و کبودی در بینی و دور چشم‌ها

-احتمال عفونت و خونریزی

-احتمال ایجاد ظاهری نامتقارن (هرچند از حالت اولیه بهتر خواهد بود)

با توجه به نکات گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که اقدام به جراحی رینوپلاستی ثانویه، تصمیمی بسیار حساس است و انتخاب جراح مجرب و با تجربه، اولین و مهم‌ترین بخش آن محسوب می‌شود. چرا که بیمار درصورتی به عمل رینوپلاستی ثانویه نیاز پیدا می‌کند که جراح قبلی او، در کار خود خطا و اشتباه انجام داده باشد و یا مراقبت های بعد از عمل به خوبی انجام نشده باشد.

دکتر غیاثی یکی از بهترین جراحان زیبایی بینی در تهران هستند که شما می‌توانید برای دریافت مشاوره یا معاینه، به مطب ایشان در تهران مراجعه کنید. برای رزو وقت می‌توانید با شماره تماس‌های قرار داده شده در سایت تماس حاصل نمایید.

این مطلب چه قدر مفید بوده؟

روی ستاره ها برای امتیاز دهی کلیک کنید!

امتیاز متوسط / ۵٫ تعداد امتیازات:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید