توصیه های قبل و بعد از عمل | کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)


مقدمه

سلام به همه همراهان گرامی، در این مقاله می‌خوایم به بررسی توصیه های قبل و بعد از عمل سینه بپردازیم، خیلی خوشحال میشم تا این مقاله رو کامل بخونید و نظر خودتون رو در موردش بگید 🙂

جراحی پلاستیک | کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

 • ماموپلاستی، عمل جراحی سرپایی است و شما همان روز از کلینیک ترخیص خواهید شد. از این رو حتماً یک نفر همراه داشته باشید.
 • عمل جراحی ماموپلاستی با بیهوشی عمومی قابل انجام است. مدت زمان عمل حدود ۲ تا ۳ ساعت است.
 • ماموپلاستی، توان شیردهی را تقریباً در نیمی از بیماران و ریسک ابتلا به سرطان سینه را در همه بیماران کاهش می دهد.
 • عمل جراحی ماموپلاستی دردناک نیست و سه روز پس از عمل می توانید به کار خود بازگردید.
 • اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید، قبل از هر اقدامی پزشک خود را مطلع کنید.

نکته ها و توصیه هایی که پیش از عمل باید مورد توجه قرار گیرند (توصیه های قبل و بعد از عمل):

 • اسکار یا برش جراحی شامل یک برش گرد دور هاله قهوه ای سینه و یک برش عمودی تا چین زیر سینه است. در موارد خاصی که سینه ها خیلی بزرگ باشند، برش T معکوس اجتناب ناپذیر است.
 • ایجاد تقارن در عمل ماموپلاستی ممکن است ۱۰۰ درصد نباشد و سایز واقعی سینه ها چهار تا شش ماه بعد از عمل مشخص می شود.
 • استفاده از داروهای آنتی اسکار به کاهش اسکار عمل کمک می کند.
 • فتوگرافی تخصصی پزشکی در تمامی عمل های جراحی زیبایی الزامیست.

نکته ها و توصیه هایی که باید پس از عمل بدانیم(توصیه های قبل و بعد از عمل):

 • به منظور جلوگیری از افزایش ریسک عفونت در ۴۸ ساعت اول، پانسمان استریل محل عمل را باز نکنید.
 • درن سینه ها دو روز پس از عمل خارج خواهند شد. تا زمان خارج کردن درن ها از استحمام ممنوع است.
 • حداقل برای یک ماه استفاده از سوتین طبی الزامی است.
 • گاها پس از کشیدن درن ها، داخل سینه مایع خونابه جمع می شود که علامت آن، احساس سنگینی و سفتی در سینه است و باید در مطب تخلیه شود.
 • به مدت دو هفته از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین، بلند کردن بار سنگین یا انجام حرکات شدید دست ها خودداری کنید.
 • به مدت سه ماه از خوابیدن روی سینه ها، انجام ورزش های کششی بالا تنه، شنا و غیره خودداری کنید.
 • داروهایی که برای شما تجویز شده را با دقت استفاده نمایید و از مصرف داروهای دیگر پرهیز کنید. اگر به داروهایی که تجویز شده است حساسیت دارید ما را مطلع کنید.
 • نمونه های ارسالی سینه را حتماً به پاتولوژی تحویل دهید.

جراحی زیبایی کوچک کردن سینه ها یا ماموپلاستی

توصیه های قبل و بعد از عمل

عمل جراحی ماموپلاستی به منظور کاهش حجم سینه ها و سفت کردن و بالا کشیدن سینه های حجیم انجام می شود. در این عمل جراحی نه تنها زیباسازی سینه ها مد نظر قرار می گیرد، بلکه مشکلات ناشی از بزرگی سینه ها نیز درمان می شوند. بنابراین عمل جراحی ماموپلاستی تنها یک عمل جراحی زیبایی محسوب نمی شود و نقش درمانی آن در بسیاری موارد مهم تر می باشد.

عمل جراحی ماموپلاستی در چه افرادی نقش درمانی دارد؟

افرادی که سینه های بسیار حجیم دارند به طوری که بزرگی و افتادگی سینه ها سبب بروز مشکلات زیر گردیده است:

آرتروز گردن، درد پشت و کمر، قوز کردن و تغییر حالت ستون فقرات پشتی و یا کمری و حتی در مواردی گزگز کردن و بی حسی انگشتان دست که ناشی از سنگینی و فشار سینه ها، روی شبکه اعصاب بازوی افرادی که به دلیل بزرگی و افتادگی سینه ها دچار اگزما و التهابات پوستی در زیر سینه ها چین بین دو سینه و یا حتی در سطح پوست زیرین سینه ها و قفسه سینه شده باشند (عرق سوز شدن پوست) و یا افرادی که به دلیل بزرگی زیاد سینه ها و اثر فشاری آن ها روی قفسه سینه دچار مشکلات تنفسی و درد قفسه سینه و احساس سنگینی روی قفسه سینه می شوند که گاهی با دردهای قلبی اشتباه گرفته می‌شود. بعضی از افراد به دلیل بزرگی سینه ها اعتماد به نفس خود را کاملا از دست می‌دهند و دچار مشکلات شدید روحی اجتماعی و حتی خانوادگی می شوند.

آیا تمام افرادی که سینه های بزرگ دارند می توانند تحت عمل جراحی ماموپلاستی قرار گیرند؟

در تمام افرادی که از سینه های بزرگ و افتاده رنج می برند درصورتی که بیماری های سیستمیک جدی مثل دیابت، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن، وجود نداشته باشد می توان عمل جراحی ماموپلاستی را انجام داد. هر چه اندازه اولیه سینه ها بزرگ تر باشد تکنیک جراحی دشوارتر خواهد بود و گاهاً نتیجه زیبایی نیز در مواردی که سینه ها خیلی بزرگ هستند و افراد چاق،  تحت تاثیر قرار گیرند.

آیا لیپوساکشن سینه ها جایگزین بهتری برای ماموپلاستی نمی‌باشد؟

خیلی از بیماران از عمل جراحی می ترسند و چون در لیپوساکشن برش جراحی ایجاد نمی‌شود این سوال مطرح می‌شود که آیا می‌توان ابتدا لیپوساکشن سینه ها را انجام داد و سپس در صورت لزوم ماستوپکسی نمود. (این روش توسط بعضی همکاران توصیه می شود) بهتر است بدانید در تمام سینه هایی که لیپوساکشن انجام می شود افتادگی شدید نسج سینه حاصل می شود. (پوست سینه ها برخلاف پوست شکم بعد از انجام لیپوساکشن جمع نخواهد شد) هرچند سایز سینه ها کوچک تر می شود ولی افتادگی شدید پس از لیپوساکشن باعث بد فرمی سینه ها شده و تقریباً در تمام موارد بیمار نیاز به ماستوپکسی یا بالا کشیدن سینه ها دارد. با توجه به اینکه برش جراحی ماستوپکسی و ماموپلاستی در اکثر موارد مشابه هست اگر در همان مرحله اول ماموپلاستی انجام شود نیاز به دو مرحله عمل جراحی و دو بار بیهوشی نخواهد بود.

روشهای جراحی ماموپلاستی چگونه است؟ آیا جای عمل جراحی باقی می‌ماند؟

چندین روش برای عمل جراحی ماموپلاستی وجود دارد که به دو گروه عمده تقسیم می شوند:

ماموپلاستی طولی (Vertical Mammaplasty) و ماموپلاستی کلاسیک (قدیمی)

در روش قدیمی که در حال حاضر برای سینه های خیلی بزرگ و افتاده استفاده می شود برش طراحی جراحی عمدتاً به صورت هاله دور سینه و برش T برعکس (inverted T) می‌باشد. منبع خون رسانی سینه (پدیکال) در این روش تحتانی و یا مرکزی می باشد و گاهی نیاز به پیوند آزاد (گرافت) نوک و هاله سینه می باشد. برش جراحی نسبتاً وسیع است و جای عمل جراحی خصوصاً در قسمت برش عرضی زیر سینه در اکثر موارد نتایج زیبایی مناسبی به همراه ندارد و بهتر است تنها در موارد خاص از این روش استفاده شود. در روش ماموپلاستی طول برش جراحی دور حال سینه و تنها یک برش عمودی خواهد بود. پدیکال در این روش فوقانی/ داخلی  یا  فوقانی/ خارجی است و نتایج زیبایی بیشتری را به همراه دارد و به منظور اجتناب از طولانی شدن برش عمودی است و نتایج زیبایی بیشتری را به همراه دارد. به منظور اجتناب از طولانی شدن برش عمودی عدم امتداد آن تا روی جدار قفسه سینه و همچنین اجتناب از برش عرضی ممکن است نیاز به چین قسمت تحتانی برش عمودی احساس شود ولی در اکثر موارد این چین ها بعد از گذشت چند ماه برطرف می‌شوند و برش عرضی سینه وجود نخواهد داشت. به طور کلی روش ماموپلاستی طولی پدیکال فوقانی، فوقانی/داخلی یا فوقانی/خارجی نسبت به روش کلاسیک قدیمی جای عمل کمتری به جا می گذارد. احتمال زخم برجسته (Hypertrophic) بسیار کمتر است. (در برش عرضی این احتمال خصوصاً در قسمت وسط خیلی بیشتر است) و فرم سینه ها بعد از عمل گرد تر و برجسته تر و با عرض کمتری خواهند بود. در اثر گذشت زمان و افتادگی قسمت پایین سینه که منجر به تغییر شکل بدفرم (Bottom Out) می گردد در برش طولی بسیار کمتر است.

اقدامات قبل و بعد از عمل جراحی چیست؟

در صورتی که سیگار می کشید حتماً از دو هفته قبل یا دو هفته بعد از عمل مصرف آن را قطع کنید. از داروهای خونریزی دهنده مثل آسپرین و بروفن و غیره تا حد امکان استفاده نکنید. در صورتی که سابقه کم خونی دارید از یک ماه قبل از عمل مصرف قرص آهن و اسید فولیک توصیه می شود. مدت زمان عمل جراحی بین دو تا چهار ساعت است. (بسته به سایز سینه و مهارت جراح) و جراحی با بیهوشی عمومی انجام می شود. چند ساعت بعد از عمل بیمار می تواند از بیمارستان ترخیص شود مگر در مواردی که سایز سینه ها بسیار بزرگ بوده و یا بیمار مشکل زمین های خاصی داشته باشد. درد بعد از عمل در تمام بیماران اینجانب بسیار ناچیز است و بازگشت به فعالیت‌های عادی زندگی بین ۳ تا ۵ روز می باشد. به منظور بهبود محل عمل از هفته دوم به بعد در تمام بیماران از پمادهای آنتی اسکار و یا شیت های سیلیکون استفاده می شود. لازم است که بیماران به مدت ۲ تا ۳ هفته بعد از عمل از سوتین های طبی مخصوص استفاده نمایند. انجام عمل ماموپلاستی در تمامی افرادی که از بزرگی سینه های خود در رنج هستند توصیه می شود.

این مطلب را نیز بخوانید

توصیه های قبل و بعد از عمل سینه

درباره ما


دکتر سینا غیاثی حافظی ( فوق تخصص جراحی پلاستیک) در سال 2008 موفق به نائل شدن مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی ایران گردید و در سال 2004 رتبه سوم بورد تخصصی خود را کسب نمودند.

آخرین دیدگاه ها


تماس با ما


 • فارس، شیراز، چهارراه ستارخان، کوچه شماره 17، ساختمان خضرا2
 • 09120275827
 • 071-36494901