توصیه های قبل و بعد از عمل جراحی پلاستیک شکم (ابدومینوپلاستی)


جراحی پلاستیک | جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

سلام دوستان گلم با ما در این مقاله همراه باشید تا توصیه های قبل و بعد از عمل جراحی پلاستیک شکم (ابدومینوپلاستی) را بررسی کنیم

 • ابدومینوپلاستی نیاز به حداقل یک شب بستری در کلینیک یا بیمارستان دارد.
 • عمل جراحی ابدومینوپلاستی با بیهوشی عمومی قابل انجام است. مدت زمان عمل حدود ۳ ساعت است.
 • عمل جراحی ابدومینوپلاستی نسبتاً دردناک است و بین ۱۰ روز تا ۲ هفته بعد از عمل می توانید به کار خود بازگردید.
 • اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید، قبل از هر اقدامی پزشک خود را مطلع کنید.
 • تقریباً در تمامی موارد عمل ابدومینوپلاستی همزمان با لیپوساکشن انجام می‌شود که به آن عمل لیپو ابدومینوپلاستی گفته می شود.
توصیه های قبل و بعد از عمل | جراحی پلاستیک شکم (ابدومینوپلاستی)
توصیه های قبل و بعد از عمل | جراحی پلاستیک شکم (ابدومینوپلاستی)

نکاتی که پیش از عمل باید مورد توجه قرار گیرند:

 • اسکار یا برش جراحی شامل یک برش گرد دور ناف و یک برش عرضی در قسمت پایین شکم می باشد.
 • استفاده از داروهای آنتی اسکار به کاهش اسکار عمل کمک می کند.
 • فتوگرافی تخصصی پزشکی در تمامی عمل های جراحی زیبایی الزامیست.

نکاتی که باید پس از عمل بدانیم:

 • بعد از انتقال از اتاق عمل زیر پایتان بالش گذاشته می شود و زیر سرتان نیز باید ۴۵ درجه باشد وضعیت نیمه نشسته.
 • شب اول بعد از عمل پشت ساق پای بیمار توسط همراه بیمار ماساژ داده شود و بانداژ کشی پاها باز نشود.
 • فردای روز عمل هنگام بلند شدن از تخت حتماً به مدت ۱۰ دقیقه پاهای خود را از تخت آویزان کنید و سپس بلند شوید و هنگام ایستادن یا راه رفتن حتماً خمیده باشید تا به زخم شما فشار وارد نشود.
 • به منظور جلوگیری از افزایش ریسک عفونت ۴۸ ساعت اول پانسمان استریل محل عمل را باز نکنید.
 • درن شکمی سه تا پنج روز بعد از عمل خارج خواهد شد. تا زمان خارج کردن درن ها استحمام ممنوع است.
 • هنگام استحمام روی زخم های خود را با صابون یا شامپو یا لیف نشوید و فقط از آب استفاده کنید.
 • گاهاً پس از کشیدن درن ها داخل شکم مایع خونابه جمع می‌شود که علامت آن بزرگ شدن شکم و احساس موج در قسمت های پایین شکم می باشد و باید در مطب تخلیه شود.
 • به مدت یک ماه از انجام فعالیت بدنی سنگین و بلند کردن بار سنگین و به مدت سه ماه از انجام فعالیت های ورزشی شکمی و شنا خودداری کنید.
 • داروهایی که برای شما تجویز شده را با دقت استفاده کنید و از مصرف داروهای دیگر پرهیز کنید. اگر به داروهایی که تجویز شده است حساسیت دارید ما را مطلع کنید.

ابدومینوپلاستی ، لیپوابدومینوپلاستی

متعاقب بارداری و زایمان و یا کاهش شدید وزن بیمار دچار شلی جدار شکم و افتادگی پوست و چربی زیر جلدی در ناحیه شکم و پهلوها می شود. این افراد به دلیل از دست دادن تناسب اندام و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و مشکلات بسیار برایشان ایجاد می شود. با انجام عمل های ابدومینوپلاستی یا لیپوابدومینوپلاستی بیمار تناسب اندامش را به دست می آورد و از اندامی زیبا لذت خواهد برد در این مقاله سعی شده است که به پرسش های رایج شما درباره این موضوع پاسخ داده شود.

عمل جراحی ابدومینوپلاستی چیست و در چه سنی قابل اجراست؟

این عمل جراحی به دو روش کلاسیک TUMMY TUCK  و روش پیشرفته لیپوابدومینوپلاستی انجام می شود. در هر خانم یا آقای بالای ۱۸ سال که دچار عدم تناسب اندام باشد قابل اجراست. خانم هایی که به دلیل زایمان و شلی پوست و عضلات جدار شکم و یا به دلیل کاهش شدید وزن ناشی از رژیم‌های سخت غذایی و یا عمل های جراحی کاهنده وزن مانند کوچک کردن یا بای پس معده یا روده ها دچار لاغری یا شلی شکم شده‌اند و گاهاً افراد چاقی که شلی چربی شکم و پوست اضافی دارند، کاندید این عمل های جراحی زیبایی هستند. نکته مهم این است که فرد به وزن ایده‌آل خود رسیده باشد و سپس تحت عمل جراحی قرار بگیرد. چون اگر بعد از عمل جراحی کاهش وزن قابل توجهی داشته باشند مجدداً شلی پوست و افتادگی شکم ایجاد خواهد شد. پس بهتر است که وزن فرد در طی ماه های اخیر ثابت بوده و تصمیم به لاغری دوباره نداشته باشند.

حداکثر کاهش وزن با عمل جراحی ابدومینوپلاستی چقدر است و آیا این عمل روشی برای کاهش وزن محسوب می شود ؟

بسیار مهم است که بدانیم عمل جراحی ابدومینوپلاستی و لیپو ابدومینوپلاستی هیچ کدام برای کاهش وزن انجام نمی شود. این عمل ها برای کاهش سایز و تناسب اندام هستند و حداکثر وزنی که بیمار از دست می دهد بین ۵ تا ۶ کیلو خواهد بود.

آیا می توان عمل جراحی ابدومینوپلاستی را همزمان با سزارین انجام داد ؟

به هیچ عنوان نمی شود. متاسفانه برخی از همکاران زنان و زایمان به بیماران خود توصیه می کنند که بلافاصله بعد از انجام عمل سزارین عمل ابدومینوپلاستی را نیز انجام دهند. این کار به سه دلیل قاطع نباید انجام شود. اول اینکه در حین حاملگی تغییراتی در لگن و احشاء داخلی لگنی مانند رحم اتفاق می افتد و این اندام ها بزرگ و پر خون شده و چندین هفته بعد از سزارین به اندازه طبیعی خود برمیگردد و از این رو باید تا بازگشت کامل رحم و دیگر اندام های لگنی به اندازه طبیعی، عمل جراحی را به تعویق انداخت. دوم اینکه حین عمل جراحی سزارین حفره شکم و لگن باز می شود و عمل جراحی، نیمه آلوده به میکروب های داخلی شکمی است. در حالی که عمل جراحی ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی تمیز از لحاظ میکروبی است و هرگز نباید ریسک ایجاد عفونت را به بیماری که جراحی زیبایی شکم انجام می دهد تحمیل کنیم. سوم اینکه آیا شما بانوی محترم حاضر هستید جراحی سزارین خود را به یک جراح پلاستیک و زیبایی بسپارید؟ پس چگونه عمل جراحی زیبایی خود را به متخصص زنان که هرگز تجربه کافی در این زمینه ندارد می سپارید ؟

آیا بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی می توان دوباره باردار شد ؟

آری. این عمل منافاتی با بارداری ندارد. اما اگر تصمیم دارید به زودی باردار شوید بهتر است عمل جراحی زیبایی خود را به بعد از بارداری دوم خود موکول کنید.

توصیه های قبل و بعد از عمل چیست؟

مصرف سیگار را حداقل سه هفته قبل از عمل قطع کنید. در صورتی که آسپرین ، راکوتان یا دیگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، حتما جراح خود را مطلع کنید. در صورتی که بیماری دیابت دارید حتماً به جراح خود اطلاع دهید. در صورتی که بیماری دیابت دارید حتماً به جراح خود اطلاع دهید زیرا این بیماری باعث افزایش ریسک عفونت بعد از عمل می شود. عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود مدت زمان عمل بستگی به وسعت جراحی و چاقی بیمار و مهارت جراح داشته و به طور متوسط بین دو تا چهار ساعت است. بیمار به طور معمول به مدت یک روز در بیمارستان بستری می‌شود. اغلب بیماران ۵ تا ۷ روز به استراحت در منزل نیاز دارند. بازگشت به کار و فعالیت های معمول زندگی بعد از هفته دوم خواهد بود. بیمار بعد از عمل به مدت یک هفته بهتر است کمی خمیده راه برود و استفاده از گن های مخصوص الزامی است. در طی هفته اول بعد از عمل که در منزل استراحت می‌کنید راه رفتن برای بیمار بسیار مفید بوده و برای اجتناب از آمبولی عروق بهتر است به طور مرتب ساق پاها حرکت نموده یا ماساژ داده شود.

تفاوتهای عمل‌های ابدومینوپلاستی و لیپوابدومینوپلاستی چیست؟

در ابدومینوپلاستی با یک برش سراسری در قسمت تحتانی شکم پوست و چربی زیر جلدی از روی عضلات شکم بلند شده و تا لبه دنده ها کاملا آزاد می شود. البته ناف با پدیکل عروقی زیرین حفظ می شود و دوباره در قسمت بالایی بازسازی می شود. به طور معمول پوست و چربی قسمت زیرین ناف برداشته می‌شود و در صورت لزوم پهلوها لیپوساکشن می‌شود اما در روش لیپوابدومینوپلاستی از لیپوساکشن و لیزر لیپولیز در قسمت میانی شکم استفاده می‌شود و در نتیجه آزادسازی (چربی و پوست) تا لبه دنده ها نخواهد بود و متعاقب آن عوارض عمل جراحی و درد و ناراحتی بعد از عمل بسیار کمتر بوده و نتایج زیبایی آن به دلیل نازک شدن قسمت بالای ناف بسیار بیشتر از ابدومینوپلاستی به تنهایی خواهد بود. در این روش آسیب به عروق و اعصاب شکم بسیار کمتر بوده و حس قسمت تحتانی شکم بهتر حفظ می شود. عوارضی مانند تجمع مایع (سرومار) خونریزی عفونت ونکروز جدار شکم بسیار کمتر بوده و مدت زمانی که لازم است بیمار خمیده راه برود کمتر خواهد بود. امکان بروز برجستگی‌های گوش سگی (Dog Ear) در طرفین زخم بسیار کمتر خواهد بود و نتایج زیبایی آن بسیار بیشتر است و در هر دو روش در صورتی که شلی عضلات جدار شکم وجود داشته باشد ترمیم کامل عضلات انجام می شود.

آیا میتوان بدون جابجایی ناف عمل جراحی ابدومینوپلاستی را انجام داد ؟

بله، می‌توان بدون جابجایی ناف از روش مینی ابدومینوپلاستی استفاده کرد. این روش مناسب افرادی است که شلی و افتادگی تنها در قسمت پایین ناف وجود دارد و طول قسمت بالای ناف به اندازه کافی مناسب است. در این روش، طول برش بسیار کوچکتر از ابدومینوپلاستی کامل است. همچنین، می‌توان از تکنیک‌های مکمل مانند لیزر لیپولیزر و لیپوساکشن بهره‌برد تا نتایج زیبایی بهتری به‌دست آید که در این صورت به آن مینی لیپو ابدومینوپلاستی گفته می‌شود. از مزیت‌های این روش سریع‌ترین بازگشت به فعالیت‌های روزمره و کاهش حداقلی درد و ناراحتی پس از عمل اشاره می‌شود.

توصیه های قبل و بعد از عمل جراحی پلاستیک شکم (ابدومینوپلاستی)

دوستان ممنونم که با ما در این مقاله توصیه های قبل و بعد از عمل جراحی پلاستیک شکم (ابدومینوپلاستی) همراه بودید، همچنین اگر در مورد پروتز سینه میخواهید مقاله ای مطالعه کنید مقاله زیر رو بخونید
مقاله پروتز سینه


درباره ما


دکتر سینا غیاثی حافظی ( فوق تخصص جراحی پلاستیک) در سال 2008 موفق به نائل شدن مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی ایران گردید و در سال 2004 رتبه سوم بورد تخصصی خود را کسب نمودند.

آخرین دیدگاه ها


تماس با ما


 • فارس، شیراز، چهارراه ستارخان، کوچه شماره 17، ساختمان خضرا2
 • 09120275827
 • 071-36494901