Rate this post

 

راجع به لیپوماتیک ران چه می‌دانید؟ لیپوماتیک یک عمل جراحی زیبایی برای خلاص شدن از شر چربی‌های اضافی بدن است. برای انجام این عمل جراحی نیازی به بیهوشی نیست و جزو عمل‌های سرپایی محسوب می‌شود؛ عوارض زیادی ندارد و در طی یک جلسه مقدار زیادی چربی از بدن خارج می‌شود. برخی از افراد که قصد دارند لیپوماتیک را در قسمت‌های مختلف بدن انجام دهند، نگرانی‌هایی بابت افتادگی پوست، بعد از این عمل دارند. آیا لیپوماتیک باعث شل شدن پوست می‌شود؟ انجام لیپوماتیک چه مزایا و معایبی دارد؟ عوارض آن را می‌دانید‌‌؟ تا انتهای این مقاله از وب‌سایت دکتر غیاثی فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران همراه باشید تا اطلاعات جامعی در ارتباط با لیپوماتیک قسمت‌های مختلف بدن از جمله ران در اختیار شما همراهان عزیز بگذاریم.

همه چیز راجع به جراحی لیپوماتیک ران

یکی از سؤالاتی که اکثر داوطلبان انجام لیپوماتیک می‌پرسند این است که آیا اثر لیپوماتیک دائمی است یا بعد از مدتی از بین می‌رود؟ در پاسخ باید گفت با لیپوماتیک نه تنها افتادگی بدن را تجربه نمی‌کنید بلکه این عمل زیبایی می‌تواتد به تقویت بدن و همچنین تناسب اندام کمک زیادی کند. لازم به ذکر است که این عمل جراحی منجر به از بین رفتن سلولیت‌ها می‌شود و کاهش اندازه برای مدتی طولانی ادامه دارد. انباشته شدن چربی و مواد زائد به شکل گلوله و یا برجستگی‌های کوچک در زیر پوست را سلولیت می‌گویند. احتمالاً هیچ شخصی دوست ندارد اندامش درگیر این سلولیت‌های مزاحم شود. تشکیل سلولیت اغلب در نواحی ران، باسن، لگن، زانو و… اتفاق می‌افتد به همین خاطر انجام لیپوماتیک در این قسمت‌های بدن برای حذف این سلولیت‌ها بیشتر صورت می‌گیرد.

معایب لیپوماتیک ران - مطب دکتر غیاثی در تهران

مزایای این عمل جراحی زیبایی چیست؟

اگر قصد انجام لیپوماتیک دارید نگران نباشید چرا که جراحی سختی را در پیش ندارید. چربی‌های اضافه بدون درد و خونریزی از بدن خارج می‌شوند و بهبودی کامل این عمل زیبایی بعد از جراحی بین 3 تا 7 روز است. متقاضیان لیپوماتیک روز به روز در حال افزایش هستند و همین امر نشان‌دهنده‌ی محبوبیت آن بین عمل‌های زیبایی و همچنین تأثیرات مثبت آن بر بدن است. به نظر شما لیپوماتیک ران و یا دیگر قسمت‌های بدن چه مزایایی دارد که سبب استقبال از آن شده است؟

– عوارض و آسیب‌های بعد از جراحی در این عمل حداقل است؛ بنابراین جزو عمل‌های بی‌خطر محسوب شده و نسبت به سایر عمل‌های جراحی زیبایی راحت‌تر است.

– ترشحات و تورم‌های ناشی در این عمل جراحی بسیار کم است.

– از آنجایی که بدون بیهوشی انجام می‌شود، عوارض ناشی از بیهوشی را تجربه نمی‌کنید.

– جزو عمل‌های سرپایی محسوب می‌شود و نیازی به بستری شدن نیست پس فرد بعد از معالجه مرخص می‌شود.

– احتمال عفونت و آمبولی چربی در آن بسیار اندک است.

– جمع‌ کردن و شکل دادن به پوست بعد از عمل به مراتب راحت‌تر از سایر عمل‌های جراحی است.

– با لیپوماتیک چربی‌‌ها در زیر پوست به صورت یکنواخت جمع می‌شوند و مانند سایر دستگاه‌های مکش باعث جمع شدن چربی زیر پوست نمی‌شود.

آیا لیپوماتیک ران عوارضی دارد؟

مهم‌تر از مزایای یک عمل جراحی زیبایی، معایب و عوارض آن است. احتمالاً اگر عوارض ناشی از یک جراحی بیشتر از مزایا و فایده‌های آن باشد هرگز راضی نمی‌شوید تن به عمل جراحی بدهید. مخصوصاً اگر این عمل، یک جراحی زیبایی باشد که مستقیماً با زیبایی و ظاهر شما ارتباط دارد. همان‌طور که کمی قبل به آن اشاره کردیم عوارض ناشی از لیپوماتیک حداقل هستند و خطر جدی شما را در حین عمل و بعد از آن تهدید نمی‌کند اما با این وجود هر بار که اصطلاحاً آماده می‌شوید که زیر تیغ جراحی بروید باید کاملاً از عوارض و خطرات آن اطمینان کسب کنید. مثلاً می‌توان به موارد زیر به عنوان برخی از عوارض لیپوماتیک اشاره کرد:

– لرزش شدید دستگاه ممکن است منجر به آسیب‌دیدگی شخص بیمار و خود پزشک شود. پس در انتخاب پزشک معالج دقت کنید.

– بی‌حسی موضعی منطقه تحت درمان

– عفونت؛ احتمال آن بسیار اندک است.

– سوختگی پوست

– احساس ضعف و سرگیجه

– افزایش درجه حرارت بدن

– واکنش آلرژیک

همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی را در زمینه لیپوماتیک بازو، ماموپلاستی، جراحی پروتز سینه را در وب‌سایت دکتر غیاثی فوق تخصص جراحی پلاستیک مطالعه کنید.

جراحی لیپوماتیک ران - مطب دکتر غیاثی در شهر تهران

از آنجایی که اساس‌ کار دستگاه لیپوماتیک ویبریشن است و در آن از ارتعاشات برای شکستن چربی‌ها استفاده می‌شود افرادی تصور می‌کنند ضربات ناشی از ویبره دستگاه شایدبه عروق خونی آسیب وارد کند. در حالی‌که طراحی این دستگاه به‌گونه‌ای است که به هنگام برخورد با عروق خونی و یا ماهیچه‌ها متوقف می‌شود. یک تصور غلط دیگر ایجاد آمبولی در لیپوماتیک ران است. آمبولی زمانی اتفاق می‌افتد که یک ماده‌ای یا جامد و یا مایع موجب مسدود شدن رگ‌های خونی بشود. برای این‌که خیالتان بابت عدم آمبولی راحت باشد باید بگوییم که چربی‌ها توسط دستگاه لیپوماتیک ذوب و از بدن خارج می‌شوند؛ بنابراین چربی وارد بدن و رگ‌های خونی نمی‌شود.

لیپوماتیک ران چگونه انجام می‌شود؟

قسمت قبل به طور خلاصه به اساس کار دستگاه لیپوماتیک اشاره کردیم. شکستن سلولیت‌ها و چربی‌های اضافه در بدن توسط این دستگاه با لرزش دستگاه و تولید ارتعاشاتی صورت می‌گیرد. ضربات ناشی از لرزش دستگاه می‌تواند زیاد باشد به همین خاطر پزشک شما باید صبر و حوصله‌ی زیادی داشته باشد و همچنین به خاطر این لرزش‌ها عمل لیپوماتیک دقت زیادی را می‌طلبد. عمل لیپوماتیک ران و دیگر قسمت‌های بدن یک‌باره و بدون استراحت انجام نمی‌شود مخصوصاً اگر چربی‌ها زیاد باشند پزشک آن‌ها را طی جلسات متعدد از بدن خارج می‌کند.

توجه داشته باشید که مصرف برخی از دارو‌ها از جمله آسپرین دو هفته قبل از عمل جراحی می‌تواند منجر به خونریزی در حین عمل شود؛ بنابراین لازم است قبل از اینکه برای جراحی آماده شوید، اقدامات قبل از عمل را از پزشک خود بپرسید و به دقت آن‌ها را اجرا کنید؛ و اما خارج شدن چربی‌های اضافه توسط دستگاه لیپوماتیک چگونه صورت می‌گیرد؟ در اندامی که قرار است لیپوماتیک انجام شود مانند باسن، ران و یا بازو، سوراخی با قطر 2 تا 5 میلی‌متر ایجاد می‌شود. گس از آن دستگاه لیپوماتیک از طریق این سوراخ وارد بافت چربی بدن می‌شود و با استفاده از امواج ماوراء بنفش این چربی‌های اضافه را از بین می‌برد.

نگران آسیب رسیدن به دیگر بافت‌های بدنتان مانند ماهیچه نباشید چرا که سنسور‌هایی در این دستگاه تعبیه شده که در اثر برخورد با هر بافتی به غیر از چربی و سلولیت متوقف می‌شود و از حرکت باز می‌ایستد. این ویژگی دستگاه سبب شده تا از بروز هرگونه آسیب به بدن جلوگیری شود و دستگاه تنها بر روی چربی‌های اضافه بدن متمرکز شود. با بی‌حسی موضعی دردی احساس نمی‌کنید و در نهایت چربی‌های اضافه و محلول بی‌حسی از منافذ خارج می‌شوند.

لیپوماتیک ران - مطب دکتر غیاثی در تهران

نکات قابل توجه قبل از لیپوماتیک بدن

قبل از انجام لیپوماتیک ران و یا لیپوماتیک دیگر قسمت‌های بدن انجام یک‌سری اقدامات الزامی است تا عوارض به کم‌ترین حد ممکن خود برسند و عملی موفقیت‌آمیز را تجربه کنید. به عنوان مثال مصرف یک‌سری دارو مثل وارفارین و یا آسپرین دو هفته قبل از جراحی ممکن است باعث خونریزی در حین عمل جراحی شود. اگر بیمار به هر دلیلی به توصیه‌های قبل از عمل پزشک توجه نکند، پزشک باید داروهای دیگری مثل اپی نفرین برای جلوگیری از خونریزی حین عمل تجویز کند؛ بنابراین اگر این دارو‌ها را در فاصله‌‌ی دو هفته قبل از عمل مصرف کرده‌اید و یا دارو‌ی خاص دیگری مصرف می‌کنید قبل از جراحی حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. اقدامات دیگر زیر کمک می‌کند تا جراحی بی‌دردسرتری داشته باشید:

– قبل از انجام لیپوماتیک ران، یک جلسه‌ی مشاوره با پزشک خود داشته باشید

– اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید

– از مزایا و معایب آن مطلع شوید و بعد از سنجیدن تمام جوانب برای عمل آماده شوید.

– برای انتخاب پزشک و جراح معالج خود وقت کافی بگذارید.

– در انتخاب مرکزی که به آنجا می‌روید دقت کنید.

و در نهایت باز هم تأکید می‌کنیم که اگر دارو‌ی خاصی استفاده می‌کنید حتماً راجع به آن‌ها و سوابق درمانی خود با پزشک صحبت کنید و او را در جریان بگذارید. در ضمن لیپوماتیک قرار نیست باعث کوفتگی بدن شود؛ بعضی افراد تصور می‌کنند به خاطر ضربات دستگاه این روش حذف چربی‌های بدن باعث کوفتگی و آسیب دیدن بدن می‌شود. در حالی که این ضربات به‌صورت متمرکز بر روی چربی‌ها به منظور از بین بردن آن‌ها صورت می‌گیرد و سایر قسمت‌های بدن تحت تأثیر این ضربات نیستند و آسیبی نمی‌بینند.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن؛ کدام بهتر است؟

اگر به وجود آمدن سلولیت و یا تجمع چربی‌های اضافه در قسمت ران باعث آزرده‌خاطر شدن شما شده است احتمالاً با مراجعه به پزشک روش لیپوماتیک ران توصیه می‌شود. این روش در واقع جایگزین لیپوساکشن شده است که در گذشته بیشتر از آن استفاده می‌شد؛ اما تفاوت میان این دو چیست و چرا لیپوماتیک توانست توجه افراد را به خود جلب کند و جایگزین لیپوساکشن شود؟ لیپوساکشن هم مانند لیپوماتیک یکی از روش‌های لاغری موضعی است با این تفاوت که در این روش برای حذف چربی‌های اضافه بدن از حرارت استفاده می‌شود.

به عبارتی در این روش بعد از این‌که چربی‌های زیر پوست توسط حرارت شکسته شد در مرحله‌ی بعد توسط دستگاه مکش از بدن خارج می‌شود. این در حالی است که در لیپوماتیک چربی‌ها به هیچ عنوان سوزانده نمی‌شوند؛ در عوض این توده‌های چربی توسط لوله‌های کانولا به بیرون از بدن منتقل می‌شوند. هر چند هر کدام از این دو روش برای لاغری مزایا و معایب خود را دارند اما رواج لیپوماتیک باعث شد این روند تسریع یابد.

لیپوماتیک ران - مطب دکتر غیاثی در شهر تهران

لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن بهتر است.

پیکر‌تراشی با لیپوماتیک، به عنوان مثال لیپوماتیک ران، از آنجایی که توسط ارتعاش و نوسان انجام می‌شود معمولاً منجر به تخریب بافت چربی نمی‌شود؛ به همین خاطر می‌توان از این چربی‌ها برای تزریق به دیگر قسمت‌های بدن استفاده کرد. حتماً می‌دانید که برخی افراد برای حجیم سازی یک‌سری نواحی خاص از بدن از دیگر قسمت‌های بدن که چربی اضافه دارد با کمک ساکشن ابن چربی‌ها را خارج کرده و به قسمت مورد نظر تزریق می‌کنند.

چربی‌های خارج شده توسط لیپوماتیک به مراتب نسبت به این چربی‌های کشیده شده توسط ساکشن برای حجیم‌سازی مناسب هستند و همچنین ماندگاری آن‌ها بیشتر و تورم بعد از تزریق آن‌ها کم‌تر است؛ بنابراین اگر قصد دارید هم پیکرتراشی انجام دهید و هم برای حجیم‌سازی قسمت‌های دیگری از بدن‌تان چربی به این نواحی تزریق کنید بهتر است روش لیپوماتیک را برای جراحی انتخاب کنید؛ چرا که چربی‌های اضافه طی لیپوساکشن سوزانده شده و از بین می‌روند.

مزیت‌های لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن

در لیپوماتیک ران چربی‌های زیر پوست به صورت یکنواخت از بین می‌روند، در حالی که در لیپوساکشن از آنجایی که این چربی‌های اضافه توسط حرارت سوزانده می‌شوند ممکن است به‌صورت گلوله‌ای در زیر پوست باقی بمانند. تورم و ترشحات در این روش بسیار کم‌تر است و همان‌طور که ابتدای مطلب هم عنوان کردیم این روش به بیهوشی نیازی ندارد. در حالی که لیپوساکشن عوارضی به دنبال دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

– چین‌خوردگی و یا شل شدن پوست

– عوارض ناشی از بیهوشی

– عدم قرینگی

– گلوله شدن چربی‌ها زیر پوست

– احتمال عفونت و آمبولی نسبت به لیپوماتیک بالاتر است.

– بهبودی بعد از عمل طولانی‌تر است

دوره‌ی نقاهت لیپوماتیک ران کوتاه‌تر و جمع شدن پوست بعد از جراحی سریع‌تر اتفاق می‌افتد. از طرفی می‌توان گفت لیپوساکشن به دلیل نداشتن ارتعاشات برای قسمت‌های کوچک‌تر بدن مثل غبغب و سینه و… مناسب‌تر است. لیپوساکشن علاوه بر پیکرتراشی و لاغری در موارد دیگری مثل درمان تومور‌های خوش‌خیم و بزرگی غیرطبیعی سینه در مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای لیپوماتیک ران - مطب دکتر غیاثی در تهران

هزینه لیپوماتیک و لیپوساکشن

میزان هزینه در هر دو روش به موارد متعددی بستگی دارد و تا قبل از جلسه‌ی مشاوره با پزشک مقدار دقیق این هزینه مشخص نمی‌شود. عواملی مثل مهارت پزشک، مرکزی که آنجا تحت جراحی قرار می‌گیرید، اندام هدف و میزان چربی بر هزینه‌ی لیپوماتیک ران مؤثر است؛ بنابراین در مورد هزینه‌ها نمی‌توان قاطعانه نظر دارد اما واضح است که لیپوماتیک به این دلیل که شیوه‌ای جدیدتر است، هزینه‌ی بالاتری دارد.

سخن پایانی

لیپوماتیک ران را با تمام مزایایی که به همراه دارد نمی‌تواند به عنوان یک راه قطعی برای لاغری در نظر گرفته شود. چراکه همه‌ی این روش‌های لاغری و پیکرتراشی می‌توانند با بازگشت همراه باشند. پیش گرفتن سبک زندگی سالم و یک رژیم غذایی مناسب بیش از هر چیزی به تناسب اندام شما کمک می‌کند.

مقاله پروتز سینه در شیراز را نیز در این جا بخوانید