1/5 - (1 امتیاز)

دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی مانند سایر ریکاوری های پس از عمل نیاز به مراقبت های ویژه دارد، بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی یکی از اصلی ترین قسمت های پروسه جراحی بینی دوره نقاهت می باشد و در صورتی که تمامی موارد به نحو صحیح رعایت نشود امکان دارد در رسیدن به نتیجه مورد نظر مدت زمان زیادی طول بکشد و  بیمار در مدت زمان طولانی بهبودی خود را به دست آورد، عمل رینوپلاستی حداکثر به ۲ ساعت زمان احتیاج دارد ولی دوره نقاهت بعد از آن کمی زمان بر است، دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی در بیماران فرق دارد.

 

 مدت زمان دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی

 

همانطور که گفتیم دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی مدت زمان دقیقی ندارد، ولی به طور کلی دوره ریکاوری حداقل 4 روز می باشد و مدت دوران پانسمان روی بینی بر اساس مراحل عمل و تشخیص جراح حداقل 7 روز است، برای اینکه به نتیجه دلخواه برسید باید مراقبت های بعد از رینوپلاستی را به طور تمام و کمال رعایت کنید ولی چندین ماه زمان نیاز است تا ورم بینی تمام شود، با ما باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی در اختیارتان قرار بدهیم.

 

در دوره نقاهت بعد از عمل بینی چه نکات مهمی وجود دارد؟

 

بعد از عمل بینی امکان دارد فرد دچار عوارض و مشکلاتی شود ولی اگر در انتخاب جراح خود دقت زیادی به کار ببرید و تمامی مراقبت های دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی را انجام بدهید دچار این مشکلات نمی ‌شوید، در طی مشاوره جراح در رابطه با مراقبت های قبل و بعد از عمل توضیحاتی را به بیمار می دهد زیرا در نتیجه پس از عمل تأثیر گذار می باشد، بهبودی بیمار تا حدی بستگی به مراقبت‌های آن دارد، در صورتی که دوره نقاهت خوبی را پشت سر بگذراند بدون شک از جراحی نتیجه رضایت بخشی را دریافت می ‌کند.

در دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی باید نکاتی را مانند موارد زیر مورد توجه قرار بدهید؛

 • التهابات، درد و ورم بینی بعد از جراحی بینی معمولی می باشد.

 

 • امکان دارد پس از عمل در ساعت‌های اولیه حالت تهوع داشته باشید و ضربان قلب شما بالا برود، تمامی این موارد با رعایت برخی نکات رفع می ‌شوند.

 

 • در روز های اول بعد عمل کبودی بیشتر می ‌شود و کاملاً طبیعی است و پس از مدتی بهبود می یابد.

 

 • برای برطرف کردن ورم و کبودی در روزهای اول بعد از جراحی می توانید از کیسه یخ استفاده کنید، بعد از ۳ روز کمپرس گرم را جایگزین کیسه یخ نمایید تا کبودی برطرف شود.

 

 • برای به کارگیری کمپرس گرم حوله را روی وسایل گرمایشی قرار دهید و روی صورت خود بگذارید، توجه داشته باشید که آب داغ را روی پوست قرار ندهید و از قرارگیری در دمای بالا خودداری کنید.

 

 • اگر خونریزی دارید می توانید از طریق گاز استریل حفره‌های بینی را پوشش بدهید و سر خود را بالا ببرید تا خونریزی قطع شود، علاوه بر این قسمت تحتانی بینی را بگیرید و کمی آن را نگه دارید، در صورتی که خونریزی از طریق این موارد کنترل نشد جراح را در جریان بگذارید.

 

 • بعد از حداکثر سه روز باید پانسمان چرب داخل بینی را بردارید.

 

 • پانسمان روی بینی بعد از یک هفته برداشته می شود.

 

 • تا ۱۴ روز سرتان را خم نکنید.

 

 • موقع استراحت و خوابیدن سعی کنید بیش از یک بالش نرم را زیر سر خود قرار دهید، این امر باعث دفع مایعات و خون اضافی می شود.

 

 • هفت روز اول از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید و سعی کنید بیشتر استراحت نمایید.

 

 • به اجسامی که وزن سنگینی دارند نیرو وارد نکنید.

 

 • تا ۱۴ روز از وارد کردن اجسام تیز به داخل بینی خودداری نمایید.

 

 • موقع به‌کارگیری امور روزانه مواظب ضربه‌ها و نیروها به بینی باشید.

 

 • در دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی باید مصرف مایعات را بیشتر کنید، طوری که روزانه حداقل ۸ لیوان آب میل کنید.

 

 • از مصرف غذاهای جامد با ذرات درشت خودداری کنید و غذاها را به تکه های کوچک تری تقسیم کنید تا موقع غذا خوردن فشار زیادی به قسمت بینی وارد نشود.

 

 • تا ۱۴ روز برای نوشیدن مایعات نی را مورد استفاده قرار ندهید.

 

 • تا ۳۰ روز برنامه غذایی سالمی داشته باشید و از استفاده نمک و ادویه های بیش از اندازه خودداری کنید، در عوض میوه ها و سبزیجات را جایگزین آن ها نمایید.

 

 • اگر می خواهید جای بخیه در مدت زمان کوتاهی بهبود یابد میوه آناناس را مصرف کنید، همچنین ماهی و میگو مواد غذایی مفیدی هستند.

 

 • برای تمیز کردن دندان ها از مسواک نرم استفاده کنید.

 

 • اغلب کبودی ها و ورم بینی که در اطراف چشم به وجود می آید ظرف ۱۴ روز از بین می‌رود، اما ورم بینی در این مدت زمان برطرف نمی شود و حداقل نیاز به ۶ ماه زمان دارد.

 

 • برای اینکه تورم بینی کم شود باید ۶۰ روز به طور منظم قسمت مربوطه را چسب بزنید، روش صحیح زدن چسب در دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی اهمیت زیادی دارد و جراح می بایست نحوه درست آن را به بیمار آموزش دهد.

 

نقاهت بعد از رینوپلاستی نیازمند رعایت چه نکاتی است ؟

 

 بعد از عمل رینوپلاستی چگونه خمیازه بکشیم؟

 

کشیدن خمیازه در دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی هیچ مانعی ندارد ولی باید دهان به اندازه نرمالی باز شود، تا چندین ماه موقع خمیازه کشیدن از باز کردن بیش از حد دهان جلوگیری کنید زیرا این امر باعث جمع شدگی پوست می شود و به قسمت بینی نیروی زیادی وارد می کند، در این صورت بهتر است خمیازه را متوالی و کوتاه بکشید و همزمان جایگاه چسب و پانسمان را با دست کمی فشار بدهید.

 

 شیوه خوابیدن پس از عمل رینوپلاستی

 

در نحوه خوابیدن پس از رینوپلاستی باید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید؛

یکی از نکات مربوط به ورم و کبودی می باشد و دیگری مربوط به آسیب ها و فشارها به ناحیه بینی موقع خواب است، بنابراین باید شیوه صحیح خوابیدن را بعد عمل رینوپلاستی بدانید، سعی کنید به پشت بخوابید زیرا خوابیدن به پهلو باعث می ‌شود که کبودی به یک طرف بینی جهش پیدا کند و موجب نامساوی شدن بینی می شود، در صورتی که به پشت بخوابید ورم بینی به صورت یکسان و برابر کاهش پیدا می کند.

موقع خوابیدن چند بالش را استفاده کنید به گونه ای که قسمت سر از بدن در ارتفاع بیشتری قرار بگیرد، این امر باعث می‌شود که ورم و کبودی در مدت زمان کوتاهی کاهش پیدا کند، سعی کنید این حالت را تا ۱۴ روز انجام بدهید و به پشت بخوابید، با کاهش ورم اجازه دارید که به طرف پهلو بخوابید.

 

روند دوره نقاهت بعد از عمل بینی

 

همانطور که گفته شد دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی یک هفته می باشد، طی کردن دوره ریکاوری برای بعضی از بیماران به سهولت صورت می‌گیرد ولی بعضی دیگر دچار مشکلاتی خواهند شد، در این صورت بهتر است به بهترین جراح رینوپلاستی مراجعه کنید، دکتر غیاثی به شما کمک می کند تا دوره ریکاوری را در مدت زمان کوتاهی و بدون هیچگونه مشکلی سپری کنید، در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری را در این رابطه به دست آورید بهتر است به سایت ایشان مراجعه کنید، اغلب بیماران دوره نقاهت عمل جراحی بینی را با مشکلاتی مانند: سردرد، حالت تهوع و غیره سپری می کنند ولی این علائم زودگذر می باشد و در صورتی که موارد گفته شده را رعایت نمایید دچار این اختلالات نمی شوید.

 

 چه شیوه هایی در نقاهت بعد از رینوپلاستی استفاده کنیم تا تورم و کبودی بعد از جراحی بینی کم شود؟

 

دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی با رعایت موارد متعددی همراه است، همانطور که می دانید بسیاری از افراد پس از عمل جراحی بینی دچار تورم و کبودی می شوند در این صورت شما با رعایت موارد زیر می توانید از ایجاد این خلل ها جلوگیری کنید؛

 • دو روز بعد از جراحی بینی از کمپرس سرد استفاده کنید تا کبودی کمتر شود.

 

 • چند روز اول بعد از جراحی بینی از خم کردن سر خود جلوگیری کنید و سر تان را تا مدت زمان زیادی بالا نگه دارید.

 

 • از جابجایی وسایلی که وزن زیادی دارند خودداری کنید و سعی نمایید تمرین های ورزشی سنگین را کنار بگذارید زیرا باعث فشار زیادی به قسمت بینی می شود.

 

 • تا یک ماه بعد از عمل از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب خودداری کنید یا موقعی که از منزل خارج می شوید حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

 

 • پس از عمل رینوپلاستی از کشیدن نفس عمیق خودداری کنید.

 

 • در برابر هرگونه آسیبی از ناحیه مربوطه محافظت کنید.

 

 • ۱۴ روز بعد از عمل از کشیدن بینی خود جلوگیری کنید.

 

 • تا ۱۰ روز پس از عمل از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

 

 • موقع خارش بینی از خاراندن آن خودداری نمایید.

 

 • موقع برداشتن گچ از رفتن به حمام به مدت طولانی و با آب خیلی گرم اجتناب کنید.

 

 • از کشیدن سیگار و سایر دخانیات خودداری کنید.

 

 • هفت روز بعد از عمل در برنامه غذایی خود سعی کنید غذاهای نرم و مایع را به کار ببرید.

 

 • استفاده از سدیم را کم کنید.

 

 • تا دو روز بعد از عمل از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.

 

 • در طول روز آب زیادی بنوشید.

 

در رابطه با نقاهت بعد از رینوپلاستی چه نکاتی وجود دارد؟

 

خونریزی بعد از عمل رینوپلاستی

 

بعد از عمل بینی امکان دارد در موارد بسیار نادری خونریزی بوجود آید، تعداد کمی از بیماران موقع عمل یا بعد از آن شاید دچار خونریزی شوند و قطع کردن آن در بعضی شرایط راحت و در برخی از بیماران به سختی انجام می‌ شود، یکی از علت‌های این مشکل افزایش فشارخون است، به همین علت 10 روز قبل از عمل باید از استفاده داروهایی که ضد التهاب هستند و موجب بالا رفتن فشار خون می شوند اجتناب کنید.

حالت تهوع به علت مواد بیهوشی است در این صورت ممکن است فشار خون تان بالا برود، بنابراین بعد از عمل در صورتی که خونریزی داشتید کاملاً طبیعی است، یکی دیگر از مواردی که باعث خونریزی می شود این است که موقع شکستگی استخوان بینی خونریزی بوجود می‌آید چرا که در این جریان عروق کوچک بسیار زیادی وجود دارند و آسیب دیدگی آن ها موجب خونریزی زیر پوستی می شود، در صورتی که خونریزی زیاد باشد باعث کبودی اطراف چشم خواهد شد.

از مراقبت های بعد از رینوپلاستی در صورت بوجود آمدن خونریزی می توان به شیوه استراحت نام برد، موقع استراحت هنگامی که این مشکل به وجود می‌آید باید دراز بکشید و سر تان را  نسبت به بدن بالاتر قرار بدهید سپس از یک کیسه یخ استفاده کنید و آن را روی گردن یا صورت بگذارید، در صورتی که خونریزی زیاد نباشد به راحتی می توانید آن را قطع کنید و جای نگرانی نیست اما در غیر این صورت به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

 

 درد  در نقاهت بعد از رینوپلاستی

 

پس از عمل رینو پلاستی در تمامی بیماران امکان دارد درد ناچیزی وجود داشته باشد که این مشکل کاملأ معمولی است، با این وجود بیمار احتمالأ از ورم بوجود آمده و گرفتگی بینی آزرده می شود، که در بعضی شرایط جراح برای فرد جهت از بین بردن درد مسکن هایی را تجویز می کند ولی به طور کلی بعضی از پزشکان این درد را طبیعی می دانند و نیازی به استفاده و تجویز مسکن نمی دانند، بیمار باید بداند که برای کاهش درد خود از آسپرین یا سایر داروهایی که ضد التهاب هستند استفاده نکند زیرا این داروها موجب رقیق کردن خون می شوند و خونریزی را تشدید می کنند.

 

 شیوه تمیز کردن بینی در  نقاهت بعد از رینوپلاستی

 

یکی دیگر از مراقبت های بعد از رینوپلاستی این است که چگونه بینی را تمیز کنیم، پس از عمل و مرخص شدن از بیمارستان در صورت احتیاج می توانید بخش بیرونی را با استفاده از دستمال و پنبه که با آب اکسیژنه قاطی شده است شستشو دهید، پس از برداشتن پانسمان باید بینی را در طول روز دو بار شستشو دهید تا چربی ایجاد شده از سوی غدد پوستی از بین برود، در غیر این صورت چربی پوست بینی موجب می ‌شود که ناحیه مورد نظر دیرتر بهبودی خود را به دست آورد، شستشوی بینی باید به تدریج صورت بگیرد و موقع تمیز کردن هیچگونه فشاری به آن وارد نکنید زیرا باعث تحول فرم بینی می شود.

درصورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری در این رابطه به دست آورید بهتر است به سایت دکتر غیاثی https://dr-ghiasi.com/ مراجعه کنید و از طریق اطلاعات تماس با ایشان ارتباط برقرار کنید و تمامی سؤالات خود را بپرسید.

در پایان از تمامی کسانی که این مقاله را مطالعه نمودند متشکرم.